OSTRÓW - Lato pachnące lawendą

Ogród z lawendą. Widok na pole. Kraków, Ostrów,

Lato w okolicach Krakowa pachnie lawendą. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami. W niewielkiej miejscowości Ostrów, czterdzieści kilometrów od Krakowa w kierunku Proszowic, jest skrawek ziemi, który feerią barw i zapachów przeniesie Was na parę godzin w prowansalskie klimaty. 


Lawenda w Polsce to rzecz, zdawać by się mogło, nietypowa, bo kojarzymy tę roślinę raczej z śródziemnomorską Prowansją. Ale Ci, którzy znają oryginał, wiedzą, że pół lawendy szukać trzeba raczej w górach, gdzie klimat jest bardziej umiarkowany, a słońce nie tak palące. To oznacza, że przy właściwej pielęgnacji roślinę tę z powodzeniem hodować można również w naszym kraju.

"Ogród pełen lawendy" założony kilka lat temu przez Państwa Olenderów w Ostrowie jest najlepszym dowodem na sukces lawendy w Polsce. Na powierzchni 60 arów podziwiać możemy dwie odmiany, sprowadzonej z Holandii, odpornej na polskie mrozy, lawendy: jasną Munstead i ciemniejszą, bardziej szlachetną, Hidcote Blue. 

Ogród, ułożony w trójkątne rabaty, z szerokimi trawiastymi alejkami, prezentuje swoje wdzięki na niewielkim, ale malowniczym pagórku. Na szczycie czeka na nas cudowny widok, spływającej w dół, fioletowej łąki. Przysiadamy na ławeczce, żeby się napatrzeć 😊.

Oprócz lawendy znajdziemy tu również inne odmiany roślin: liliowce, ozdobne osty i trawy. Pszczoły, trzmiele i motyle mają tu swój raj. Wszystko to razem tworzy niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

Ogród czynny jest sezonowo od 10.00 do 21.00. W tym roku najlepszy czas na podziwianie lawendy to przełom czerwca i lipca, ale dokładny termin otwarcia warto, nawet miesiąc wcześniej, sprawdzić na stronie internetowej. Na miejscu, oprócz buszowania w lawendzie, możemy odetchnąć, delektując się miejscowymi specjałami, takimi jak kawa czy lody o smaku lawendy. Lawendę możemy nawet zabrać ze sobą do domu, kupując sadzonki, kosmetyki, miody, czy chociażby maleńkie, zapachowe serduszko. Wstęp do ogrodu kosztuje aktualnie 7 zł. Tuż przy wejściu znajduje się spory, bezpłatny parking. Można również zamówić, wysyłając sms kilka dni wcześniej, ozdobny wianek (mały 15 zł, duży 30 zł).  Dziewczynki w każdym wieku będą zachwycone 😊.

Polecam to miejsce każdemu, ale przede wszystkim miłośnikom natury i fotografii. Warto wpaść tu w tygodniu, późnym popołudniem, gdy ludzi jest zdecydowanie mniej. Ogród odwdzięczy się pięknym zachodem słońca, a Wy będziecie mogli zrobić cudowne zdjęcia. Można też umówić się na sesję zdjęciową (70 zł) To idealny plener dla nowożeńców, zakochanych par, dzieci, a nawet zwierzaków. Sama uległam temu czarowi i ochoczo wlazłam między krzaczki 😉. Ale nie ma się co dziwić, skoro nawet w moim amatorskim obiektywie, przypadkiem uchwycona dziewczynka w stroju komunijnym, wygląda jak z obrazów Moneta...

To nasz pierwszy raz w Ostrowie, ale wygląda na to, że nie ostatni. Mogę śmiało powiedzieć, że narodziła się u nas, nowa, świecka tradycja i, odtąd już co roku pierwsze dni lata, będą miały zapach i kolor lawendy 😊.

Komentarze

Prześlij komentarz

Obserwuj Instagram!